Müşterini Tanı (Know-Your-Customer) Politikası

Müşterini Tanı (Know-Your-Customer) Politikası
Koinde olarak, müşterilerimize, hesap güvenliğine büyük önem vermek de dahil olmak üzere en iyi müşteri hizmetlerini sunma konusunu son derece ciddiye almaktayız. Herhangi bir kimlik hırsızlığı veya sahteciliği durumunun önlenmesi amacıyla, KYC (Müşterini Tanı) politikasını harfiyen uygulamaktayız.

Bu kapsamda, İşlem hesabı açtıktan sonra müşterilerimizin alım-satım işlemi yapmaya başlamadan önce yerine getirmeleri gereken hızlı ve basit bir prosedürümüz vardır. Bu prosedür tüm işlem hesaplarının güvenliğini ve emniyetini temin eder.

Müşterini tanı politikasının amacı ise; amacı; risk temelli bir yaklaşımla Rollas Anonim Şirketi bünyesindeki müşterileri, işlemleri ve hizmetleri değerlendirerek riski azaltmak, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında çalışanların bilinçlendirilmesi ve bilgi edinilmesi ve bu kapsamda Şirket’in faaliyetlerini 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun ve 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun başta olmak üzere yürürlükteki mevzuat uyarınca gerçekleştirdiğinin müşterilere bildirilmesidir.

Bu KYC Politikası kapsamında, Şirket faaliyetlerine halel gelmemesi amacıyla haklarında tanıma politikası işletilen müşteriler, www.Koinde.com adresinden erişilen platforma (“Platform”) üye olan ve Platform’da sunulan hizmetlerden yararlanan ve karşılığında işbu KYC Politikası’ndaki hususları kabul eden gerçek kişiyi ifade etmektedir.

1.Kimlik Doğrulama

Koinde, işbu KYC Politikası uyarınca yürürlükteki mevzuat ve Şirket içi diğer politikalar çerçevesinde aşağıdaki önlemle başvurmaktadır.

Müşteri kimliğini doğrulama
Müşteri’nin gerçekleştirdiği işlemler sonucunda yararlanıcıyı tespit etmek için önlemler alma
Müşteri’nin yapmak istediği işlemin amacı ve niteliği hakkında tatmin edici bir bilgi edinme
Müşteri’yi ve Müşteri’nin gerçekleştirdiği işlemleri ile müşteri ilişkileri boyunca izlenme ve Müşteri profili ile karşılaştırma
Özellikle dikkat edilmesi gereken yüksek riskli Müşteri’leri, işlemleri ve diğer müşterileri izleme
KYC Politikası çerçevesinde Müşteri kimliği, Müşteri ile Şirket arasında hizmet ilişkisi kurulmadan ya da Müşteri herhangi bir işlem gerçekleştirmeden önce tamamlanmaktadır. Müşteri ile Şirket hizmet ilişkisi kurulurken Müşteri’nin Şirket’e ait Platform’a üye olma amacı ve bu Platform’da yapacağı işlemler ile amaçladığı hususlar hakkında bilgi edinilecektir.

Koinde 4208 Sayılı Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun hükümlerine uygun bir politika izlemektedir.

2. Üye Olurken İstenilen Belgeler

Telefon Numarası Doğrulaması
Kimlik Bilgileri Yazılarak Doğrulama
Kimlik Bilgilerinin Alınarak Doğrulaması
Kimlik ile Özçekim yapılarak doğrulama
İkametgah,Fatura ile Adres Doğrulaması
3. Kimlik doğrulama prosedürü yürütülecek haller;

Hizmet ilişkisi kurarken parasal tutardan bağımsız olarak,
Tek bir kripto para alım-satım işleminin veya birden çok bağlantılı işlemlerin toplam tutarı 100000 TL eşit veya fazla ise,
Tek bir kripto para takas işleminin veya birden çok bağlantılı işlemin toplam tutarı 100000 TL eşit veya fazla ise,
Yürürlükteki mevzuat çerçevesinde şüpheli işlem bildirimini gerektiren durumlarda parasal tutardan bağımsız olarak,
Önceden edinilmiş kimlik bilgilerinin doğruluğu ve yeterliliği konusunda şüphe olduğu takdirde parasal tutardan bağımsız olarak,
Platform üzerinde işlem talep eden müşterinin, söz konusu işlemi üçüncü bir kişinin yararına gerçekleştirdiği durumlarda; hem işlemi talep eden müşterinin hem de yararına işlem yapılan üçüncü kişinin kimlik doğrulaması yapılmaktadır.

Müşterinin kendi adına hareket ettiğini beyan ettiği; ancak üçüncü bir kişinin yararına hareket ettiğinden şüphelenilen hallerde, şirket gerçek yararlanıcının kimliğini belirlemek için bütün önlemleri almaktadır.

Koinde, yürürlükteki mevzuat uyarınca platformdaki ve her türlü ortamdaki; belgeleri düzenleme tarihinden ve kimlik tespitine ilişkin bilgileri ise son işlem tarihinden itibaren sekiz yıl süreyle muhafaza edecek ve talep edildiği takdirde ilgililerine ibraz edecektir.

Ayrıca takma ad veya sahte isimlerle kullanıcı hesabı açmak isteyen müşteriler, gerekli bilgi ve belgeleri vermeyi reddeden müşteriler, suç gelirleri ve terörizmin aklanması konusunda uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından (OFAC, AB, BM, HMT, vb.) yayınlanan listelerde bulunan müşteriler Avrupa Birliği 1 Numaralı Direktifi, Basel İlkeleri, Viyana Konvansiyonu, Strazburg Konvansiyonu, Palermo Sözleşmesi, Wolfsberg Prensipleri, Avrupa Birliği 2 Numaralı Direktifi, Egmont Grubu, FATF, Avrupa Birliği 3 Numaralı Direktifi hüküm ve düzenlemelerine aykırı davranışta bulunan müşteriler, kimlik doğrulama taahhüt edilmediği ya da hizmet ilişkisinin amacı konusunda yeterli bilgi temin edilemeyen müşteriler, para aklama için Şirket’in dahili bilgi sisteminde terörizmin finansmanı ve ilgili mali suçlara (dolandırıcılık, taklitçilik, organize suçlar, vb.) ilişkin olumsuz bir kayda sahip olan müşteriler, yasadışı bahis, kumar işlemleri yapan müşteriler ile hizmet ilişkisi kurulmayacaktır.

4. İlave Tedbirler

Koinde kullanıcılarına güvenilir bir dijital para borsasını sunmak adına çalışmakta ve en üst düzey güvenlik önlemleri sunmaktadır.

Koinde'in eşsiz güvenlik sistemi tüm güvenlik önlemleri aynı anda aktif olarak kullanabilme imkanı sunmaktadır.

A- MAİL ONAYI İLE GİRİŞ NEDİR?

Mail onayı ile giriş güvenlik önlemini aktif ettiğinizde üyeliğinize girişte E-Mail adresinize gönderilen tek kullanımlık ek-şifre istenir hesap şifreniz üçüncü kişilerin eline geçse bile E-Mail adresinize gelen ek-şifre olmadan üyeliğinize giriş yapılamaz.

B- SMS ONAYI İLE GİRİŞ NEDİR?

SMS onayı ile giriş güvenlik önlemini aktif ettiğinizde üyeliğinize girişte sistemde kayıtlı olan telefon numaranıza sms ile gönderilen tek kullanımlık ek-şifre istenir hesap şifreniz üçüncü kişilerin eline geçse bile telefon numaranıza gelen ek-şifre olmadan üyeliğinize giriş yapılamaz.

C- IP KİLİTLEME NEDİR?

IP Kilitleme ile giriş güvenlik önlemini aktif ettiğinizde üyeliğinize yalnızca sisteme kayıt etmiş olduğunuz ip adreslerinden giriş sağlanabilmektedir.

D- ALIŞVERİŞ ŞİFRESİ NEDİR?

Alışveriş Şifresi güvenlik önlemini aktif ettiğinizde market üzerinden yapacağınız alım/satım işlemleri sırasında sistem tarafından belirlemiş olduğunuz alışveriş şifresi talep edilir. Alışveriş şifresinin hatalı girilmesi durumunda alım/satım işlemi yapılamaz.

E-İKİ ADIMLI DOĞRULAMA NEDİR?

İki adımlı doğrulama güvenlik önlemini aktif ettiğinizde üyeliğinize girişte mobil cihazınızda bulunan Google Authenticator uygulaması ile oluşturulan tek kullanımlık ek-şifre istenir hesap şifreniz üçüncü kişilerin eline geçse bile mobil cihazınız tarafından oluşturulan ek-şifre olmadan üyeliğinize giriş yapılamaz.

F- GÜVENİLİR KİŞİ NEDİR?

Güvenilir kişi güvenlik önlemini aktif ettiğinizde üyeliğinize girişte üyeliğiniz ile eşleştirmiş olduğunuz 3 güvenilir kişiden birini seçmeniz istenir, seçmiş olduğunuz kişinin telefon numarasına tek kullanımlık ek-şifre gönderilir ve sizden bu ek-şifreyi girmeniz istenir hesap şifreniz üçüncü kişilerin eline geçse bile güvenilir kişiye gönderilen ek-şifre olmadan üyeliğinize giriş yapılamaz.

G- ZAMAN PLANLAMASI NEDİR?

Zaman planlaması güvenlik önlemini aktif ettiğinizde yalnızca sisteme kayıt etmiş olduğunuz saat aralığında giriş yapılabilir belirtmiş olduğunuz saatler harici üyeliğinize giriş yapılamaz. İkinci bir seçenek olarak seçim yapacağınız iki tarih arası üyeliğinizi girişe kapatabilirsiniz.

H- MAİL PHİSSİNG NEDİR?

Mail Phissing güvenlik önlemini aktif ettiğinizde Koinde tarafından size gönderilen e-maillerde sisteme kayıt etmiş olduğunuz gizli kelime gönderilen e-mail içerisinde belirtilir eğer Mail Phissing güvenlik önleminiz aktif olmasına rağmen gelen e-mail içerisinde gizli kelimenizi göremiyorsanız e-mail Koinde tarafından gönderilmemiştir.

I- SABİT RESİM SEÇEREK SİSTEME GİRİŞ YAP NEDİR?

Sabit resim güvenlik önlemini aktif ettiğinizde Koinde hesabınıza giriş yaparken size seçmiş olduğunuz resim gösterilir ve bu resmi onaylamanız istenir.

İ-WİTHDRAW ADRES KİLİTLEME NEDİR?

Withdraw adres kilitleme güvenlik önlemini aktif ettiğinizde Koinde hesabınızda bulunan dijital paralarınızı yalnızca sisteme kayıt etmiş olduğunuz cüzdan adreslerine çekebilirsiniz.

J- IP LOKASYON KORUMASI NEDİR?

IP lokasyon koruması güvenlik önlemini aktif ettiğinizde Koinde hesabınıza yalnızca sisteme kayıt etmiş olduğunuz ülkeden giriş yapılabilir.

K- SANAL KLAVYE KORUMASI NEDİR?

Sanal klavye koruması güvenlik önlemini aktif ettiğinizde Koinde'de yapacağınız şifre değiştirme, alışveriş şifresi girişi gibi işlemlerde sanal klavye açılarak şifrenizi mouse kullanarak girmeniz sağlanmaktadır.

L- GÜVENLİK SORUSU NEDİR?

Güvenlik sorusu güvenlik önlemini aktif ettiğinizde 0850 305 0 500 Koinde Destek Hattı üzerinden yapacağınız görüşmelerde sizden sisteme kayıt etmiş olduğunuz güvenlik sorusu talep edilir. İletmiş olduğunuz güvenlik sorusu hatalı ise destek hattı hesabınız ile ilgili bir işlem yapamaz.

M- E-MAİL ŞİFRELEME NEDİR?

E-Mail şifreleme güvenlik önlemini aktif ettiğinizde Koinde tarafından size gönderilen (giriş güvenlik e-maili hariç) e-mailler hesabınıza özel üretilmiş bir şifre ile şifrelenerek gönderilir gelen e-mail içeriğini görebilmek için gelen şifreli mail içeriğini Koinde hesabınıza giriş yaparak ve şifresini çözerek görüntüleyebilirsiniz.

N- TOR BROWSER KORUMA NEDİR?

Anonim internette gezinti yapma programı olan Tor, dünyanın çeşitli ülkelerindeki kullanıcıların ip adreslerini kullanarak anonim olarak sitelerde sörf yapma hizmeti sunar. Müşterilerimizin onayına sunulmayan bir özellik olan Tor Browser ile sisteme giriş yapma koruması otomatik olarak yapılmaktadır. Tor Browser kullanarak Koinde sistemlerine giriş yapamazsınız.